HIIT- vysoce intenzivní intervalový trénink

 
HIIT je vhodný pro ty, kteří se nebojí pořádné výzvy.
 
 

HIIT – High-Intensity Interval Training, vysoce intenzivní intervalový trénink, je účinný nástroj k podpoře kardiovaskulárního systému a redukce váhy při zachování stávající svalové hmoty či jejího minimálního navýšení. Na rozdíl od ostatních kardio- a posilovacích aktivit však není stavěn na střední intenzitě, ale na střídání maximální a nízké intenzity, což však pro tělo představujte daleko větší zátěž. Tento typ tréninku je strukturován na 15 - 30 minut, což je doba, kterou může za den obětovat každý z nás. Pozor, rozhodně se ale nejedná o aktivitu, která by se měla provozovat každý den po delší dobu.

Vysokointezivní intervalový kardio trénink bortí veškeré mýty – s ním neplatí, že tělo spaluje až po 30minutové aktivitě, že krátké cvičení nemá cenu, anebo že se při cvičení musíte vyčerpat. Ano, po HIIT sice budete vyčerpaní, ale to samo o sobě není cílem cvičení. Nízká intenzita se střídá také z důvodu, abychom tento odpočinek uměli lépe vnímat a připravit se na nové výzvy. Tuto metodu samozřejmě prozkoušely vědecké studie, když porovnávali dvě skupiny cvičící střední a vysokou intenzitou. Výsledek? Cvičení podle metody HIIT ukázalo za pár týdnů až šestkrát větší úbytek tuku než při cvičení střední intenzitou.

HIIT může zkusit každý, ale většinou u něj vydrží jen pokročilejší a zdatnější sportovci. Tento způsob tréninku má být až 9x účinnější pro spalování tuků než 60minutový kardio trénink nízké intenzity. Navíc oproti nízko-intenzivnímu tréninku je u HIITu vysoká spotřeba energie a zrychlený metabolismus ještě několik hodin po dokončení aktivity - nastává tzv. "efekt afterburn".

Stavba HIIT tréninku

HIIT se provádí zpravidla ve 3 fázích. Nejprve se tělo připravuje na zátěž – protažení, rozběhání, zahřátí svalů, aktivace kardiovaskulárního systému, prevence zranění. Taková rozcvička by měla trvat asi 5 - 10 minut. Hlavní fáze trvá zpravidla 10 - 35 minut. O jakou aktivitu půjde, je zcela individuální záležitostí. V případě běhu můžete střídat 30 sekund sprintu s 1 minutou výklusu či chůze a 7x zopakujte. Ve třetí fázi stále snižujete intenzitu dané aktivity. Při běhu by to znamenalo, že po posledním výklusu, zkusíte popoběhnout ještě o něco déle a postupně přejdete do klidné chůze.

Na závěr se nezapomeňte protáhnout.